Zdrowie i Uroda

Co warto wiedzieć przed pierwszym skokiem spadochronowym?

Ludzie od wielu lat uprawiają różne sporty i rozrywki, które mają za zadanie sprawić, by czas wolny spędzony był przyjemnie. Istnieją jednak takie, na które z pewnością nie zdecydowałby się każdy, gdyż wymagają one przede wszystkim sporej odwagi i chęci przeżywania niesamowitych rzeczy w życiu. Jedną z takich rozrywek są skoki ze spadochronem.

Niewielkie formalności – skok tandemowy dla rozrywki

W przypadku jednorazowej przygody skoki ze spadochronem wykonywane są w tak zwanym tandemie. Polega to na tym, że pasażer przypięty jest do instruktora specjalną uprzężą i razem wykonują skok, przy czym to szkoleniowiec dba o bezpieczeństwo, a ten drugi nie musi się o nic martwić.

Taki skok spadochronowy nie wymaga odbywania specjalistycznych szkoleń ani przynoszenia zaświadczeń lekarskich. Przeprowadzony zostaje jedynie kilkunastominutowy kurs, w którym pasażer otrzymuje podstawową wiedzę, a także dowiaduje się o istniejącym ryzyku utraty zdrowia lub życia. Potem podpisuje dokument, który zawiera informacje o wzroście, wieku, wadze, dobrym stanie zdrowia oraz o świadomości występowania ewentualnego niebezpieczeństwa.

Samodzielne skoki ze spadochronem

By móc zapisać się na profesjonalny kurs należy mieć ukończone 18 lat. Może to być także młodzież od 16 roku życia, jednak wtedy wymagana jest zgoda rodziców. Przed rozpoczęciem szkolenia trzeba wykonać badania lekarskie. Jeśli cierpi się na jakąkolwiek chorobę serca czy ma się problemy z ciśnieniem, to jest to przeciwwskazanie do odbycia kursu.

Po zakończeniu szkolenia nie trzeba wykonywać po raz pierwszy skoku w tandemie. Ambitniejsi mogą od razu zdecydować się na samodzielny, jednak zawsze wiąże się to z jakimś minimalnym ryzykiem i należy mieć to na uwadze.

Jak wygląda profesjonalny kurs?

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. W tej pierwszej przekazywane są uczniom wszelkie informacje, które są niezbędne do tego, aby zapewnili oni sobie bezpieczeństwo podczas skoków. Wykłady te prowadzone są przez licencjonowanych instruktorów, którzy posiadają ogromne doświadczenie i mają za sobą również te krytyczne momenty, więc stanowią najbardziej rzetelne źródło wiedzy.

W praktycznej części kursu ćwiczona jest pozycja zarówno przygotowania do skoku, jak i ta, którą należy przyjąć po opuszczeniu samolotu. Podczas spadania z tak ogromną prędkością nawet najmniejszy ruch może sprawić, że skoczek zacznie się niekontrolowanie obracać, więc wyćwiczenie ich do perfekcji jest koniecznością. Każda z części kursu podlega zaliczeniu egzaminem końcowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

Share: