Ciekawe

Czy każdy może skakać ze spadochronem?

Skoki spadochronowe to bardzo efektowna dyscyplina sportowa. Akrobacje wykonywane w powietrzu robią niesamowite wrażenie, a sama myśl o odczuwanym pędzie powietrza pobudza wyobraźnię. Na szczęście nie jest to rozrywka wyłącznie dla zawodowców i członków aeroklubów. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań.

Czy każdy może skakać?

Właściwie tak. Jeśli nie masz poważnych problemów z układem krążenia i układem oddechowym, nie chorujesz na epilepsję i nie cierpisz z powodu zwyrodnień kręgosłupa – możesz skakać. Jeśli masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia nie stanowi przeciwwskazań, zwróć się do instruktora skoków spadochronowych. Z pewnością udzieli Ci rady i rozwieje Twoje wątpliwości.

Czy muszę mieć skończone 18 lat?

Nie musisz, jednak osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców. W niektórych klubach skakać mogą już nawet siedmiolatki. Decyzja o dopuszczeniu dziecka do wzięcia udziału w skokach ze spadochronem bywa również uzależniana od wzrostu dziecka.Jeśli chodzi o górną granicę wieku – nie ma! Tutaj kluczowy jest stan Twojego zdrowia oraz ogólna kondycja Twojego ciała.

Jak wyglądają skoki ze spadochronem?

Najczęściej samolot wzbija się na wysokość około 4000 metrów. Pierwsze skoki wykonuje się w formie tandemowej. Za pomocą specjalnej uprzęży zostaniesz przypięty do doświadczonego instruktora. To on nadzoruje całą imprezę i czuwa, by skok był bezpieczny.

Przez około minutę od wyskoku trwa tzw. swobodne opadanie. To w tym momencie wykonuje się powietrzne akrobacje. Ponadto rozwijana jest wysoka prędkość, dochodząca nawet do 200 km/h!

Po tym czasie instruktor otwiera spadochron, a Ty możesz nim sterować do momentu, gdy osiągnięcie wysokość 500 metrów nad ziemią. Wtedy kontrolę przejmuje instruktor, który posadzi Was bezpiecznie na ziemi. Nie musisz więc obawiać się lądowania.

Czy to w ogóle jest bezpieczne?

Tak, jak najbardziej. Skoki ze spadochronem odbywają się pod okiem doświadczonych specjalistów. W skokach tandemowych instruktor jest cały czas z Tobą. Ma do dyspozycji spadochron główny i zapasowy, a ponadto korzysta ze specjalnego systemu elektronicznego, który analizuje np. prędkość opadania czy ciśnienie atmosferyczne.

Czy warto?

Tak, tak, po stokroć tak! To niesamowita przygoda i wspomnienia, które zostaną z Tobą na zawsze. A w razie gdybyś z emocji zapomniał jak wspaniale było, możesz odświeżyć sobie wspomnienia dzięki filmom i zdjęciom. Większość szkół i aeroklubów oferuje takie pamiątki. Albo po prostu skoczyć ze spadochronem jeszcze raz!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Share: