Ciekawe

Dlaczego w laboratorium medycznym wykonuje się wymaz z gardła?

Wielu Pacjentów zastanawia się nad sensownością wykonywania wymazów z gardła. Tymczasem praktycznie każde laboratorium medyczne posiada w swoich pakietach badania, obejmujące pobór próbek bezpośrednio z górnych dróg oddechowych.

Od razu na wstępie zaznaczamy, że pobieranie przez laboratoria medyczne próbek z gardła nie służy do wykonywania badań genetycznych. W przypadku nich konieczne jest pobranie próbek wyłącznie z wewnętrznej strony policzka Pacjenta. Wymazy z gardeł to forma analizy mikrobiologicznej a nie genetycznej!

Po co wymaz z gardła?

Badanie próbek pobranych bezpośrednio z górnych fragmentów dróg oddechowych Pacjenta przeprowadza się po to, by zbadać mikroorganizmy, które tam bytują. Dopiero w warunkach laboratoryjnych są one poddawane odżywianiu, dzięki czemu lekarz może się dowiedzieć, z jakiego rodzaju szczepem ma do czynienia.

Analiza ta ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy leczenie antybiotykami nie przynosi spodziewanych efektów. Dzięki informacjom zebranym podczas badania można łatwo się dowiedzieć, jakie drobnoustroje zagnieździły się w gardle Pacjenta. Tym samym, można znacząco poprawić efektywność stosowanego leczenia, poprzez wykonanie tzw. antybiogramu. Podczas jego trwania oddziałuje się na bakterie z wymazu szeroką gamą antybiotyków.

Nosiciel, czy nie?

Wymaz gardła w laboratorium medycznym wykonuje się również po to, by ocenić, czy dana osoba nie jest nosicielem jakiegoś potencjalnie niebezpiecznego mikroorganizmu. Często bowiem zdarza się, że pomimo wystąpienia w określonym miejscu gardła, bądź jamy ustnej niebezpiecznych drobnoustrojów, nie wpływają one na życie i funkcjonowanie danego Pacjenta.

Wymaz z gardła – jak to wygląda?

Pobranie próbek za pomocą wymazu jest zabiegiem bezbolesnym i niewymagającym zastosowania dodatkowych środków ostrożności. Zawsze należy pamiętać o tym, by wymaz pobrać rano i najlepiej na czczo. Przed badaniem nie można też popijać żadnych płynów, gdyż często powodują one spłukanie drobnoustrojów, co zwykle kończy się zafałszowaniem wyniku pomiaru.

Przed wymazem z gardła nie należy myć zębów! Zawarte w pastach składniki charakteryzują się dużą ilością składników o charakterze bakteriobójczym. Dlatego ich stosowanie może bardzo istotnie wpłynąć na wynik badania. Jeśli nie możemy dotrzymać wspomnianych warunków, najlepiej zdecydować się na badanie po około 3 – 4 godzinach od przyjęcia pokarmów, płynów, lub po myciu zębów.

Podsumowanie

Podsumowując, każde laboratorium medyczne może wykonać takie badanie. Co więcej, możemy je zlecić samemu, bez skierowania od lekarza.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Share: