Dom i Wnętrze

Domy bez działki – sposób na budowę bez pozwoleń

Coraz bardziej popularna staje się chęć posiadania małego domku poza miastem wśród mieszkańców dużych aglomeracji. Sezonowe spędzanie czasu nie zachęca do budowy całorocznych budynków jednorodzinnych ze względu na wysokie koszty oraz na skomplikowaną procedurę uzyskania wszelkich koniecznych pozwoleń, dlatego rozwija się rynek domów mobilnych.

Czym są domy bez działki?

Są to obecnie coraz powszechniej kupowane małe domki modułowe, domy z drewnianych bali, a także mobilne, które z łatwością można przenieść w inne miejsce. Tego typu budowle nie wymagają uzyskania typowych pozwoleń budowlanych oraz przejścia całej uciążliwej procedury formalnej.

Tego typu domki kupuje się w stanie gotowym, kiedy firma produkująca przywozi i stawia obiekt we wskazanym miejscu. Dostępne są także domki modułowe, które można dowolnie rozbudować o dodatkowe elementy, jednak w granicach dopuszczalnej powierzchni.

Domy bez działki stawia się na terenie, który nie posiada warunków uprawniających do stałej zabudowy, nie może posiadać głębokich fundamentów, piwnic oraz innych podziemnych elementów.

Jakie domy bez działki są obecnie dostępne na rynku?

Najbardziej popularne są domki fińskie, które charakteryzują się fasadami wykonanymi z desek drewnianych. Posiadają niewielkie powierzchnie, ale zapewniają pełen komfort mieszkania.

Domki holenderskie to drugi typ w rankingu zabudowy bez pozwoleń. Są one nieco zbliżone wyglądem i funkcjonalnością do luksusowych przyczep campingowych, a stawia się je na podstawie, która jest wyniesiona ponad powierzchnię gruntu.

Trzecią, ale w całości polską kategorię stanowią domy z bali. Są one wprost wzorowane na zabudowie góralskiej. Te piękne, naturalne domki są komfortowe, ciepłe i bardzo trwałe.

Jakie formalności trzeba spełnić dla budowy domu bez działki?

Jak już wiadomo, tego typu zabudowa nie wymaga uzyskania wszystkich pozwoleń, które dotyczą domów jednorodzinnych. Jednak istnieją pewne warunki, konieczne, aby można było takie domy budować.

Najważniejszą sprawą jest kubatura domku, która nie może przekraczać norm zapisanych w planie zagospodarowania przestrzennego. Budowa może być prowadzona na działce rekreacyjnej.

Bardzo istotne jest wypełnienie w określonym terminie 30 dni przed rozpoczęciem budowy obowiązku zgłoszenia rozpoczęcia prac do właściwego urzędu. W takim zgłoszeniu należy uwzględnić rodzaj, zakres oraz sposób planowanych prac budowlanych.

Po spełnieniu powyższych warunków można rozpocząć pierwszy etap budowy bez obaw o niezgodności z przepisami prawa budowlanego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.

Share: