Dom i Wnętrze

Kiedy powinniśmy zainteresować się wymianą okien?

Kiedy powinniśmy zainteresować się wymianą okien?

Wymiana okien to spora inwestycja, jednak w przypadku starej stolarki okiennej jak najszybsza wymiana jest konieczna. Od jakości okien zależy nasz komfort, temperatura w mieszkaniu. W jakich sytuacjach powinniśmy nastawić się na wymianę? Oto najpopularniejsze usterki!

Nieszczelność okien, zniszczone uszczelki…

Najczęstszym problemem z oknami jest ich nieszczelność. Niestety, kłopot ten jesteśmy w stanie zaobserwować dopiero podczas spadającej temperatury, najczęściej późną jesienią. Chłodne powietrze wpadają do pomieszczenia i znacznie obniża temperaturę. Pomimo silnego dogrzewania kaloryferami nie możemy osiągnąć satysfakcjonującego komfortu cieplnego. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kamery termowizyjnej – pokaże ona dokładnie, w których miejscach istnieją szczeliny. Doraźną metodą może być uszczelnienie szpar kocami czy ręcznikami, jednak na dłuższą metę konieczna jest wymiana okien. Drugim popularnym problemem są sparciałe uszczelki.

– Dawniej uszczelki tworzono z gumy bez domieszek. To sprawiało, że pod wpływem niskich temperatur guma sztywniała, pękała, kruszyła się i finalnie wpływała na nieszczelność okna – mówi jeden z pracowników sklepy Oknar i witryny oknar-wroclaw.pl. Obecnie uszczelki tworzone są z wysokiej jakości gumy, kauczuku i innych tworzyw, co znacząco przekłada się na ich elastyczność.

Zadbaj o wytrzymałość materiałów

Wybierając nowe okna do wyboru mamy okna plastikowe (PCV) oraz okna drewniano-aluminiowe. Odznaczają się one wysoką odpornością na uszkodzenia, odkształcenia. Aby zminimalizować koszty wymiany okien warto podpytać w naszej spółdzielni mieszkaniowej o dofinansowania – często spółdzielnie oferują takie rozwiązania swoim lokatorom.

Share: