Ciekawe

Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych?

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest bardzo ceniona, dlatego też warto rozpocząć ich naukę w młodym wieku. Tym bardziej, że dzieci bardzo szybko przyswajają nową wiedzę poprzez zabawę – recytowanie, śpiewanie i odgadywanie. Po nieśmiałym wymawianiu pojedynczych słówek w nowym języku przychodzi czas na budowanie pierwszych zdań oraz poznawanie coraz większej liczby zwrotów i zapamiętywanie akcentów. Pojawia się zatem pytanie, kiedy zacząć swoje dziecko uczyć języków obcych?

 

Nauka języków w młodym wieku jest najefektywniejsza – kiedy warto ją rozpocząć i w jaki sposób?

Tak naprawdę to nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku najlepiej jest rozpocząć naukę języka obcego, gdyż jest to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre dzieci nie wykazują zainteresowania poznawaniem nowego języka przez pierwsze lata swojego życia, a inne chłoną nowe dźwięki jak gąbka. Bardzo ważne jest to, aby już we wczesnych latach życia pociecha osłuchiwała się z różnymi językami. W ten sposób znacznie łatwiej będzie jej w przyszłości się go nauczyć ze względu na opanowanie umiejętności rozróżniania akcentów w młodym wieku. Na naukę nigdy nie jest tak naprawdę za wcześnie. Ciekawą opcją jest zapisanie dziecka do dwujęzycznego przedszkola lub po prostu posługiwanie się obcym językiem na co dzień w domu. Nauka powinna być oczywiście dla dziecka zabawą, a nie przymusem. Nie należy też malca namawiać na siłę do zabawy, tylko poczekać, aż sam wykaże zainteresowanie. Młode umysły bardzo lubią niespodzianki i spontaniczność. Z całą pewnością nie należy odpytywać dziecka z tego, co zdążyło już zapamiętać. W przypadku małych dzieci nie powinno się także poprawiać drobnych błędów językowych, ale poczekać z tym do ukończenia przez nie szóstego roku życia. Co ciekawe, dzieci mające kontakt z dwoma językami lepiej się rozwijają i łatwiej jest im opanować kolejne języki.

 

Grono naukowców twierdzi, że naukę języka obcego może rozpocząć już trzymiesięczne niemowlę. Zanim dziecko skończy roczek jest w stanie słyszeć  i rozróżnić wszystkie dźwięki z dowolnego języka. Dopiero potem zaczyna koncentrować się na najczęściej słyszanych głoskach. Wielu uważa, że język obcy powinien zostać wprowadzony w pierwszych trzech latach życia dziecka. Stały kontakt z językiem sprawi, że pociecha nie będzie miała problemów z rozumieniem ze słuchu, tworzeniem konstrukcji gramatycznych i uczeniem się nowych słówek. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko uczyło się obcego języka z przyjemnością, to jak najbardziej powinniśmy czytać z nimi książki, oglądać bajki, grać w gry planszowe, odgrywać scenki, śpiewać piosenki i recytować wierszyki – a wszystko to w wybranym języku obcym.

 

Smile Trips

Autorem artykułu jest Smile Trips – firma organizująca kursy i obozy językowe za granicą. Pełną ofertę dla dzieci znajdziesz na stronie https://smiletrips.pl/kursy-jezykowe/.

Share: