Dom i Wnętrze

Kuszący klimat amerykańskiej fabryki

Surowe, metalowe meble, betonowe mury, nieotynkowana cegła, kable wystające ze ścian – oto esencja stylu industrialnego! Kiedyś przymus podyktowany biedą, zmuszającą do zasiedlania pofabrycznych budynków, a dzisiaj ekstrawagancka moda dla artystów i miłośników designu.  Czym charakteryzują się wnętrza zaprojektowane właśnie w tym stylu?

Otwartość

Fabryczne wnętrza zaadaptowane na mieszkania szczególnie upodobali sobie artyści – malarze, fotografowie, muzycy. Duże, przestronne przestrzenie idealnie odzwierciedlały to, co dla każdej artystycznej duszy jest najważniejsze, czyli nieskrępowaną wolność. Im większe jest mieszkanie, tym łatwiej można zaadaptować je na industrialną modłę. Co więcej, w takim mieszkaniu nie ma miejsca na podziały i wydzielanie osobnych pomieszczeń.

Minimalistyczny design

Charakter wnętrz industrialnych w dużej mierze tworzą meble. Nowoczesne meblościanki nie znajdą zastosowania w pofabrycznym wnętrzu. Zamiast tego projektanci stawiają na meble, wyglądające na stare i wysłużone, na przykład meble z drewna, które celowo się postarza. Na równorzędnej szali z ciemnym drewnem stoją minimalistyczne modele z metalu, takie jak stoliki designerskie czy minimalistyczne, duże regały.

Kolorystyka

Wnętrza industrialne utrzymane są w chłodnej tonacji. W wystroju dominują barwy, które optycznie mają zwiększyć wrażenie przestronności, takie jak biel, szarość, czerń, odcienie rdzy i miedzi. Barwy mają współgrać z surowością ciemnych dodatków i mebli.

Wykończenie

To, co w tradycyjnym mieszkaniu byłoby skrzętnie ukrywane, we wnętrzu industrialnym jest eksponowane. Wszelkiego rodzaju kable, instalacje, surowe ściany i betonowe elementy są ozdobą, która w dużej mierze tworzy charakter wnętrza.

Share: