Dom i Wnętrze

Meble, w których widać artyzm

Meble, w których widać artyzm

Współczesna branża meblarska rozwija się w oparciu o zmieniające się potrzeby praktyczne klientów. Nastawiona jest na tworzenie mebli, które ułatwiają nam życie w zdecydowany sposób, wykorzystując do tego osiągniecia z dziedziny materiałoznawstwa. Współczesne meble wykonuje się z coraz lepszych materiałów, odpornych na wilgoć czy zabrudzenia. Takie rozwiązania doceniają na przykład wszyscy, którzy mają dzieci i zmagają się z ich twórczością. Ale nie tylko. Coraz doskonalsze pod względem praktycznym są też szafki i blaty kuchenne – użyteczne i wygodne w użytkowaniu.

Nowoczesna stylistyka

Meble zmieniają się nie tylko od strony praktycznej. Producenci wykorzystują fantazję i wiedzę projektantów, którzy z kolei inspirują się naszą codziennością, ale także szukają pomysłów na przykład w sztuce. Nowoczesna stylistyka meblarska nie wzięła się z pustki. Wynika z historii sztuki i zachodzących w niej przemian.

Artyzm nowoczesnych mebli

Obecne trendy stawiają na meble totalnie proste, pozbawione ornamentyki. Odsłaniające samą konstrukcję i bryłę, sam kolor, który często dominuje nad formą. Preferuje się układy monochromatyczne, z ulubioną bielą na czele.

Taka stylistyka cechuje meble, które określa się jako nowoczesne czy awangardowe. Dotyczy to zestawów kuchennych, meblościanek, szaf, regałów. Także meble biurowe podtrzymują ten design.

Nowoczesność i historia sztuki

Ten nowoczesny artyzm ma bogate korzenie. Odsyła nas do eksperymentów formalnych, które podejmowali konstruktywiści, a potem minimaliści. Czyż uproszczenia proponowane w malarstwie przez Kazimierza Malewicza sto lat temu nie doprowadziły nas do współczesnego zamiłowania do prostej formy? Żyjemy pośród przedmiotów, które wzięły się z historii.

Share: