Ciekawe

Metody leczenia endometriozy

Najprościej ujmując endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej dzieje się tak w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach. Choroba dotyka nawet co piątą kobietę, która miesiączkuje i może wywoływać problemy z niepłodnością. Na szczęście prawie wszystkie przypadki endometriozy można wyleczyć poprzez zastosowanie terapii hormonalnej. Leczenie operacyjne, czyli usunięcie macicy, stosuje się tylko w skrajnych przypadkach.

Endometrioza leczenie zachowawcze

Poprzez leczenie farmakologiczne można całkowicie zlikwidować dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie lub choć trochę je zmniejszyć. Leki powodują również zahamowanie rozwoju choroby i przywracają płodność. Lekarze podejmują się leczenia farmakologicznego bez wcześniejszego wykonania badania laparoskopowego. Już objawy kliniczne są dla nich wystarczającym powodem do wystawienia recepty na leczenie hormonalne. Taka terapia doskonale sprawdza się u młodych kobiet w okresie reprodukcyjnym.

Leki, które są zazwyczaj przepisywane w leczeniu endometriozy to:
– niesteroidowe leki przeciwzapalne,
– preparaty estrogenowo-progestagenowe,
– preparaty progestagenowe.

Wybór leku jest uzależniony od nasilenia objawów niepożądanych i tolerancji danego leku.

Laparoskopia złotym środkiem do wykrycia endometriozy

Laparoskopia to idealny sposób na wykrycie endometriozy. Warto wykonać ją u pacjentek, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek tak bardzo, że jakość ich życia ulega znacznemu pogorszeniu, a leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Badanie należy wykonać również w przypadku stwierdzenia guzków podczas badania ginekologicznego. Oczywiście w leczeniu endometriozy niezwykle ważne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu z chorą i prawidłowo przeprowadzone badanie ginekologiczne.

Endometrioza leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne może odbyć się w sposób zachowawczy bądź radykalny. Gdy kobieta jest młoda i pragnie mieć jeszcze dzieci – lekarze decydują się na leczenie operacyjne zachowawcze – oczywiście jeśli jest to w ogóle możliwe. Leczenie radykalne, czyli obustronne usunięcie jajników, jest wykonywane u pacjentek, które nie planują już ciąży, a leczenie farmakologiczne nie przyniosło żadnych efektów. Wywołuje się w ten sposób menopauzę chirurgiczną. Endometriozę leczy się operacyjnie poprzez zastosowanie laparoskopii. Skrajne przypadki dotyczące endometriozy głęboko naciekającej muszą być usuwane operacyjnie w szpitalach wielospecjalistycznych, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu tak skomplikowanych operacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html

Share: