Ciekawe

Nadstawki paletowe – skuteczny sposób na zabezpieczenie ładunku w transporcie

Nie każdy ładunek może być przewożony tylko z wykorzystaniem zwykłej palety. Wtedy rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia – nadstawki paletowej.

Przedmioty kruche, sypkie, drobne, narażone na uszkodzenia podczas transportu na paletach wymagają właściwej ochrony. W przeciwnym przypadku mogą nie dotrzeć na miejsce w odpowiednim stanie i będą generowały straty.

Gdy sama paleta to za mało, rozwiązaniem są nadstawki paletowe, które są szybkim i prostym zabezpieczeniem ładunków w transporcie.

Nadstawki paletowe – budowa

Nadstawki paletowe to nadstawki, które umieszcza się na paletach. Są one dopasowane do wymiarów palet i najczęściej są dostępne w takich rozmiarach, jak 600 x 800, 800 x 1200 i 1000 x 1200.

Najczęściej używane są nadstawki paletowe drewniane, które wykonane są z litego drewna i wyposażone w zawiasy, które powodują, że nadstawki są łatwe w składaniu i rozkładaniu i zajmują mało miejsca, obniżając koszty ich przechowywania lub przewozu.

Oprócz nadstawek paletowych drewnianych w użyciu znajdują się również nadstawki wykonane z plastiku, które najlepiej nadają się do ładunków wymagających zachowania właściwej szczelności. Plastik jest również surowcem bardziej odpornym na działanie wilgoci, a także bakterie i grzyby, które mogą naruszyć konstrukcję drewnianą.

Stosuje się również metalowe nadstawki paletowe, które posiadają formę koszów. Sprawdzają się przy transporcie ładunków, które wymagają zachowania przewiewności i mogą być narażone na czynniki zewnętrzne podczas transportu.

Nadstawki paletowe – dodatki

Ponadto nadstawki paletowe mogą być wyposażone w różne dodatkowe elementy, które pozwalają na prowadzenie jeszcze efektywniejszego i bezpieczniejszego transportu.

Wśród nich znajdują się między innymi pokrywy na nadstawki, które chronią je przed uszkodzeniami. Stosuje się pokrywy wykonane z płyt wiórowych, płyt drewnianych, sklejki, a także z plastiku.

Do nadstawek można także wykorzystać narożniki, które służą do stabilizacji palet, a także ułatwiają ich spiętrzanie na sobie.

Zatem nadstawki paletowe to praktyczny, sprawdzony sposób na dodatkowe zabezpieczenie wielu ładunków, które mogą być narażone na uszkodzenie podczas transportu. Dobór odpowiednich nadstawek pozwala na uzyskanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa różnych typów towarów – także tych bardzo wrażliwych i delikatnych.

Share: