Dom i Wnętrze

Ogród, który tworzy się sam

Ogród, który tworzy się sam

Przestrzeń  ogrodu może mniej lub bardziej wynikać z działań człowieka. Zależy to m.in. od typu ogrodu. Właściwie nawet w XXI nawiązujemy nadal do dwóch typów ogrodów: francuskiego i angielskiego. Podział ten istnieje od drugiej połowy XVIII wieku. Kiedy to głównie w Niemczech zaczęto promować ogród angielski. W ten sposób ogrody we wcześniejszym stylu zaczęto określać jako francuskie.

Ogród angielski

To ogród, który w dużej mierze tworzy się sam. Zadaniem ogrodnika jest głównie pomaganie naturze, która rozwija się samoistnie w pewnych ramach. Oczywiście taka przestrzeń nie jest w pełni naturalna czy dzika. Człowiek przecież w niej działa. Ale nie jest też ona poddana takiemu formowaniu jak w regularnych ogrodach francuskich, które bliższe niekiedy są sztuce niż przyrodzie.

Dzika łąka

Interesującym elementem takiego samoistnego ogrodu może być dzika łąka. Zwykłe rośliny tworzą niezwykłe kompozycje. Przepięknie wyglądać będzie cykoria podróżnik, goździk kartuzek, dziewanna pospolita, bodziszek łąkowy. Nawe babka lancetowata czy szałwia łąkowa uatrakcyjnią naszą przestrzeń.

Jeśli zostawimy łąkę samej sobie, to po upływie kilku lat pokryją ją piękne zioła. W jej pobliżu bardzo swojsko zaprezentują się jabłonie czy grusze pospolite. Stworzymy w ten sposób iście sielankowy obrazek.

Leśny zakątek

Jeśli mamy w ogrodzie stare drzewa, to wykorzystajmy je do stworzenia leśnego zakątka. Posadźmy tam byliny, które lubią cień: konwalię majową, przylaszczkę, barwinek, śnieżyczkę przebiśnieg, zawilec.

Możemy być pewni, że taki ogród zaskoczy nas niejednokrotnie, bo to przecież w dużej mierze sama natura go wykreuje.

Miejsce dla nas

Zróbmy sobie w takim naturalnym ogrodzie miejsce. Na przykład w altance, w cieniu drzew, na patio. Wystarczy ustawić tam wygodne meble ogrodowe, żeby w pełni delektować się czystym pięknem przyrody.

Share: