Dom i Wnętrze

Różnice w konstrukcji schodów modułowych i policzkowych

Wybór pomiędzy schodami policzkowymi i modułowymi wiąże się z koniecznością przyjęcia określonych uwarunkowań konstrukcyjnych, wynikających z aranżacji i rozplanowania pomieszczenia. To od nich zależy przyjęta konstrukcja schodów, która zarówno w przypadku pierwszego jak i drugiego rozwiązania dopasowana jest do określonych typów wnętrz.

Schody o konstrukcji modułowej

Budowa modułowa schodów wiąże się z wprowadzeniem wspornika, który jest ich integralnym elementem. Może on zostać poprowadzony tuż przy ścianie, tworząc podparcie dla schodów przyściennych, bądź też osobno, jako odrębna kolumna (w konstrukcji krętej).

Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach nowoczesnych, w których stawia się na lekkość, oryginalność, ale też – na funkcjonalność formy. Ponadto schody w wersji modułowej można łatwo dostosowywać do wielkości pomieszczenia. Inaczej zaprezentują się duże rozwiązania dla piętrowego, rodzinnego domu, a inaczej – dla małej “parterówki” z minimalistycznym poddaszem.

Ponadto modułowa konstrukcja schodów znacznie przyspiesza ich montaż, ograniczając go do zaledwie kilku godzin.

Schody policzkowe

Konstrukcje schodów mogą mieć również formę policzkową. Jej nazwa wzięła się od solidnych belek nośnych, które stanowią dla nich oparcie. Elementy składowe tego typu rozwiązań wymagają niezwykłej dokładności, co wiąże się z koniecznością umiejscowienia stopni w specjalnych frezach, znajdujących się wewnątrz konstrukcji nośnej.

Wymiary belek nośnych są uzależnione w zasadzie od jednego czynnika a konkretnie – od liczby stopni. Rzecz jasna, im więcej ich będzie, tym belki będą musiały posiadać większy przekrój.

Zaletą konstrukcji policzkowej jest jej uniwersalność. Z powodzeniem można je instalować zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Dużo “do powiedzenia” ma tu również kolor drewna i jego rodzaj, a także – wykorzystane zdobienia i dodatki (szklane balustrady itd.).

Podsumowanie

Obydwa rodzaje schodów różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, stylem i… czasem wykonania. O ile schody modułowe mogą być wykonane szybko, o tyle ich “policzkowy” odpowiednik wymaga już odpowiednio dużego nakładu prac.

Share: