Zdrowie i Uroda

Skuteczne usztywnienie stawu, czyli jak dobrać ortezę?

Skuteczne usztywnienie stawu, czyli jak dobrać ortezę?

W przypadku ortez na opadającą stopę czy też innych, niezwykle ważne jest dobranie ich prawidłowego rodzaju. Zależy to od tego, w jakim celu ma zostać ona zastosowana i z jakim stopniem zaawansowania ma się do czynienia w danym schorzeniu. Znaczenie ma także przewidziana długość noszenia ortezy. Wybór tego typu usztywnienia musi więc zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym leczenie i zwykle chodzi tutaj o ortopedę. Okazuje się, że złe dopasowanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Jak zatem dobrać ortezę na opadającą stopę, kontuzjowany nadgarstek, odcinek szyjny czy też ramię?

Prawidłowo dopasowane ortezy na opadającą stopę kluczem do sukcesu

Prawidłowo dobrane ortezy na opadającą stopę czy też inną cześć ciała przyśpieszają proces leczenia i rehabilitacji, co z kolei pozwala na szybszy powrót do obowiązków dnia codziennego, jak również do treningów w przypadku kontuzjowanych sportowców. Orteza pełni funkcję ochronną na stawy i mięśnie, co jest niezwykle pomocne dla osób narażonych na duże przeciążenia w pracy czy podczas treningu.

W każdym przypadku rodzaj i typ ortezy powinien być dobierany pod kontrolą lekarza prowadzącego leczenie danego pacjenta. Najczęściej jest to ortopeda czy reumatolog, którzy dodatkowo określają czas i warunki stosowania tego rodzaju stabilizatora. Gdy już zostanie wybrana orteza na opadającą stopę, to należy poddać jej próbie użytkowej w warunkach, w których będzie ona na co dzień wykorzystywana. Dzięki temu możliwe jest ocenienie stopnia poprawy funkcji kontuzjowanego stawu. Zazwyczaj konieczne jest wypróbowanie kilku typów ortez przed zdecydowanie się na konkretny model.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania ortezy i jakie konsekwencje wynikają ze źle dopasowanego usztywnienia?

Przed wyborem ortezy, należy odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu będzie ona wykorzystywana. Wyróżnia się kilka rodzajów ortez, gdyż jedne wykorzystywane są w profilaktyce uszkodzeń, a inne w leczeniu i rehabilitacji złamania czy też po leczeniu operacyjnym. Niezwykle ważne jest także dobranie rodzaju ortezy do opadającej stopy zgodnie ze stopniem zaawansowania schorzenia. Nie bez znaczenia jest także to, jak długo orteza będzie stosowana i ile waży pacjent. W przypadku ludzi brykających się z nadwagą konieczne jest zastosowanie odpowiednio mocnej ortezy.

Należy pamiętać o tym, aby ortezy na opadającą stopę nie były ani zbyt luźna ani też zbyt ciasne, gdyż źle dopasowane mogą skutkować obrzękami, niedokrwieniem, zapaleniem żył, otarciami, a nawet uszkodzeniem stawu i tkanek. Dopasowane ortezy mozna kupić na stronie https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599.

Share: