Zdrowie i Uroda

Sprzęt do uprawiania skitouringu

Skitouring to zimowy sport, który staje się coraz bardziej znany na całym świecie. Zyskuje także popularność w Polsce. Polega on na połączeniu klasycznego narciarstwa zjazdowego z narciarstwem biegowym, uprawianym na szlakach górskich. Wszystko to jest możliwe dzięki odpowiednim nartom wyposażonym w wiązania skiturowe atomic.

Narty

Bez wątpienia, najważniejszy jest prawidłowy dobór nart. Narty do uprawiania skitouringu powinny być dobrane z uwzględnieniem wagi narciarza. Dzięki wiązaniom skiturowym atomic pozwalają one na jazdę zarówno doświadczonym narciarzom jak i tych początkujących. Narty powinny być lekkie, ale nie wyczynowe. Dobrze aby narty były renomowanej firmy ale nie trzeba od razu kupować ich z górnej półki cenowej.

Buty, wiązania, kije, rękawice, gogle, kask

Buty do uprawiania skitouringu muszą być przede wszystkim wygodne, ciepłe oraz lekkie z możliwością chodzenia po odpięciu nart. Powinny także posiadać co najmniej dwa stopnie nachylenia podczas zjazdów. Dobre buty posiadają zapięcie na cztery klamry a także mają blokadę bezpieczeństwa na górną klamrę.

Wiązania również trzeba dopasować do wagi narciarza oraz jego umiejętności. Cięższe wiązania świetnie sprawdzą się dla doświadczonego narciarza, umożliwią ostrą jazdę. Lżejsze wiązania z kolei będą zdecydowanie bardziej przystosowane dla osób średnio zaawansowanych. Wiązania skiturowe atomic to wiązania świetne zarówno dla osób już dobrze jeżdżących, jak i tych, którzy są na początku swojej przygody ze skitouringiem.

Kije są nieodzownym elementem wyposażenia, kiedy mówimy o uprawianiu skitouringu. Kijki posiadają co raz to nowsze sposoby blokowania ich długości, bo dobry kijek powinien posiadać taką regulację. Ważne aby były wytrzymałe, nie łamały się przy pierwszym upadku oraz aby groty, czyli zakończenia kijków były mocne i wytrzymałe a talerzyki mocowane poprzez nakręcenie na gwint. W przypadku zgubienia talerzyka, a nie jego ułamania gdyby był przymocowany na stałe, można założyć nowy zapasowy lub zrobić prowizoryczny na jakiś czas.

Chcąc czuć się pewnie i bezpiecznie uprawiając skitouring wysoko w górach, należy posiadać minimum dwie pary porządnych, ciepłych rękawic. Jedna para powinna być lżejsza z cieńszego materiału, świetnie sprawdzi się podczas podchodzenia na wzniesienie, a druga para gruba, ciepła, wodo- i wiatro-szczelna, dzięki którym nie odmrozimy sobie dłoni podczas zjazdów.

Dbając o dobrą widoczność oraz o swoje bezpieczeństwo, należy posiadać także gogle. Dobrze gdyby nie parowały, a w wyższe partie gór sprawdzą się gogle ze szkłami polaryzacyjnymi.

Kask ochroni naszą głową w nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacjach. Nie ma obowiązku jego noszenia, ale w trosce o własne zdrowie i życie warto go kupić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/narty-i-wiazania/819-219-t-backland-wiazania-tourowe-819.html – wiązania skiturowe atomic.

Share: