Ciekawe

Światła do przyczep – wymiana

Pomimo tego, że większość małych przyczep poruszających się po polskich drogach kwalifikowana jest jako przyczepy lekkie o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 750 kilogramów i są one zwolnione z corocznych przeglądów, to warto zadbać o stan oświetlenia przyczepy. W jaki sposób?

Światła do przyczep – regularne sprawdzanie

Podstawą eksploatacji przyczepy powinno być nie tylko każdorazowe sprawdzenie jej połączenia z holownikiem, ale również sprawdzenie stanu oświetlenia. Przed wyruszeniem w trasę powinniśmy sprawdzić działanie każdej lampy i jednocześnie sprawdzić jej widoczność (zwłaszcza w przypadku rzadko używanych przyczep warto przetrzeć klosze przynajmniej szmatką oraz płynem do szyb). Jeżeli lampa nie działa, to powodów może być kilka – począwszy od spalonej żarówki, poprzez poluzowane gniazdo elektryczne, a skończywszy na uszkodzeniu przewodu elektrycznego.

Wymiana światła w przyczepie

W niemal wszystkich sklepach karawaningowych oraz sklepach z akcesoriami i częściami do przyczep z łatwością kupimy uniwersalne lampy, którymi możemy zastąpić lampy uszkodzone. W większości przypadków cała procedura wymiany ogranicza się do odkręcenia starej lampy, odpięcia przewodu i przymocowania nowej lampy wraz z odpowiednim wpięciem instalacji elektrycznej. Warto zauważyć, że w większości przypadków lampy dostępne obecnie na rynku bazują na technologii LED, a tym samym gwarantują lepszą widoczność na drodze przez innych uczestników ruchu drogowego.

Światło przeciwmgielne i światło cofania

Ze względu na zmiany w polskich przepisach, obowiązki dotyczące oświetlenia przyczep nie są jednolite. Tak też przyczepy zarejestrowane po raz pierwszy przed rokiem 1986 nie muszą być wyposażone w światło przeciwmgielne i cofania, niezależnie od własnej dopuszczalnej masy całkowitej. Jeżeli jednak chcemy doposażyć naszą przyczepę w tego typu światła, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zakupu odpowiednich lamp, jak również wymianą instalacji elektrycznej w przyczepie z instalacji opartej na gnieździe 7 pinowym na gniazdo 13 pinowe.

Podsumowując, temat świateł do przyczep jest tematem dość szerokim i każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Można jednak wskazać, że zawsze warto zadbać o światła do przyczep, gdyż to od ich stanu oraz sprawności zależy bezpieczeństwo na drogach.

Share: