Ciekawe

W jaki sposób działa bank spermy?

Banki spermy dają możliwość zajścia w ciążę oraz urodzenia dziecka osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą dokonać tego metodami naturalnymi. Banki te zapewniają duże bezpieczeństwo, dzięki kontroli dawców oraz zastosowaniu różnych metod zapłodnienia. Za pomocą nasienia dawcy, bank nasienia może także do pewnego stopnia zwiększyć szanse na ciążę.

Usługi oferowane przez bank spermy

Rosnący wachlarz usług dostępnych za pośrednictwem banków spermy pozwala parom na duży wybór w całym zakresie reprodukcji. Kobiety mogą korzystać z anonimowego dawcy, który nie będzie częścią życia rodzinnego, lub mogą wybrać znanych dawców, z którymi dzieci dawcy mogą się skontaktować w późniejszym okresie życia. Kobiety mogą zdecydować się na zastępstwo przy urodzeniu swoich dzieci, używając jaj dostarczonych przez kobietę i nasienia od dawcy. W tym celu wykorzystywany jest także bank komórek jajowych. Banki spermy często świadczą usługi, które umożliwiają kobietom kolejną ciążę od tego samego dawcy, ale jednocześnie kobiety mogą zdecydować się na posiadanie dzieci od wielu różnych dawców. Bank nasienia czasami umożliwia kobiecie wybór płci dziecka, zapewniając tym samym jeszcze większą kontrolę nad planowaniem rodziny. Zarówno banki spermy, jak i bank komórek jajowych coraz częściej przyjmuje mniej formalne podejście do świadczenia swoich usług, umożliwiając ludziom swobodne podejście do ich indywidualnych wymagań.

Przekazanie nasienia do banku spermy

Mężczyźni, którzy przekazują swoje nasienie do banku spermy, robią to z zamiarem wykorzystania go w celu umożliwienia kobietom posiadania dzieci, których partnerzy mają problemy z płodnością uniemożliwiające ojcostwo. Bardzo często bank spermy oferuje męskie nasienia kobietom, które nie mają męskiego partnera, takich jak samotne kobiety oraz lesbijki. Mężczyźni, którzy zdecydują się oddać nasienie za pośrednictwem banku spermy, mają pewność, że pomagają takim kobietom lub bezdzietnym parom w sytuacji, w której jako biologiczny ojciec nie będą ponosić żadnej prawnej ani innej odpowiedzialności za urodzone dzieci. Niezależnie od tego, czy dawca jest anonimowy, czy nie, czynnik ten jest bardzo. Umożliwia bowiem bankom spermy rekrutowanie dawców spermy i wykorzystywanie ich nasienia do produkcji dowolnej liczby ciąż od każdego dawcy. Banki plemników nie zapewniają lekarstwa na niepłodność. Większość społeczeństw opiera się na modelu rodzinnym, a banki spermy mogą być postrzegane jako zagrożenie dla tego zjawiska, w szczególności gdy udostępniają swoje usługi niezamężnym kobietom.

Share: