Ciekawe

Ważna sprawa, czyli zwrot podatków

Ważna sprawa, czyli zwrot podatków

Praca za granicą to najczęściej prawdziwe wzywanie. Niejednokrotnie wymaga wyrzeczeń, także w sferze osobistej. Wiele osób jednak decyduje się chociażby na rozłąkę z rodziną, żeby zapewnić jej lepszy byt. O podjęciu pracy za granicą coraz częściej też decyduje możliwość rozwoju zawodowego i chęć doskonalenia się w określonej dziedzinie.

Bez względu na powód wyjazdu

Nie ma znaczenia, co nami kieruje, kiedy podejmujemy pracę za granicą, jeśli spojrzymy na to z perspektywy przepisów. Zwrot podatku za pracę w Niemczech czy w Norwegii – tutaj liczy się legalne zatrudnienie, potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Warto rozliczyć się z urzędem skarbowym w danym kraju, żeby na naszym koncie pojawiła się spora suma ze zwrotu podatku. Często można to zrobić nawet kilka lat wstecz, zajmując się samodzielnie sprawami podatkowymi lub zdając się na pomoc biura rachunkowego.

Zasiłki i ulgi

Zasiłek rodzinny w Niemczech, czyli Kinergeld – to jedno ze świadczeń, o którym warto pamiętać. Albo ulgi podatkowe w Norwegii: 10% zniżki dla obcokrajowców, druga klasa podatkowa (Skatteklasse 2), status pendler, ulga na odsetki od kredytów hipotecznych, ulga rodzicielska. Także fiński urząd daje możliwość skorzystania z różnych ulg i odliczeń podatkowych (niezwiązanych jednak z relacjami rodzinnymi). Warto poznać możliwości związane z pracą w danym kraju.

Poznać dany kraj

Praca za granicą przynosi zazwyczaj dochody większe od tych, których możemy spodziewać się w Polsce. Kiedy poznamy przepisy obowiązujące w danym kraju, przekonamy się, że w wielu przypadkach uzyskamy dodatkowe wsparcie finansowe. Świadczy o tym zasiłek rodzinny w Niemczech czy w Norwegii. Konkretne pieniądze pojawią się też na koncie, jeśli zajmiemy się sprawą odzyskania nadpłaconego podatku.

Share: