Ciekawe

ABC dezynfekcji szczoteczki do zębów

Utrzymanie szczoteczki do zębów w odpowiedniej czystości nie jest zadaniem trudnym. Istnieje kilka metod, które zagwarantują maksymalną jej higienę. Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, by czynności te wykonywać regularnie i w miarę często.

Metoda 1: Wrzątek

Jest to najszybszy sposób na oczyszczenie i zdezynfekowanie szczoteczki do zębów. Wysoka temperatura (w okolicach 100 stopni Celsjusza) szybko zabije wszystkie bakterie, będące efektem ostatniego mycia zębów, lub niedokładnego oczyszczenia szczoteczki.

Metoda 2: Promieniowanie UV

Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie metod oczyszczania szczoteczek do zębów jest dezynfekcja za pomocą promieniowania UV. Na rynku istnieją specjalne urządzenia, które generują tego typu promieniowanie. Dzięki nim szybko i skutecznie wyeliminujemy wszystkie bakterie.

Metoda 3: Płyn do jamy ustnej

Doskonałą alternatywą dla dwóch powyższych metod jest płyn do jamy ustnej. Posiada on właściwości antybakteryjne, dzięki którym szybko oczyści on strukturę główki szczoteczki do zębów. Najlepiej, gdy wlejemy go do kubka a następnie zanurzymy w nim szczoteczkę. Optymalny czas takiej „kąpieli” to około 1 minuta. Nie zapominajmy, by po zakończeniu dezynfekcji umyć również sam kubek!

Metoda 4: Domowe sposoby są najlepsze!

Jak wyczyścić i zdezynfekować szczoteczkę domowymi metodami? Najlepiej wykorzystać w tym celu mieszaninę sody oczyszczonej, wody i octu. Optymalne proporcje to 1 kubek wody, 2 łyżki octu i oczywiście łyżka sody. Tak przygotowany preparat należy wlać do kubka a następnie zanurzyć w nim szczoteczkę. Powinno się ją pozostawić w środku przez około 30 minut. Po zakończeniu tak przygotowanej „kąpieli”, mieszaninę wylewamy, płucząc wszystko w bieżącej wodzie.

Nie tylko główka, czyli sekret dobrze oczyszczonej szczoteczki

Przy czyszczeniu szczoteczki do zębów zawsze warto pamiętać o zdezynfekowaniu rączki. Warto to robić co najmniej raz na tydzień, zakładając oczywiście, że zęby myjemy w miarę często a samą szczoteczkę przechowujemy w sterylnych warunkach. Tym bardziej, że po upływie określonego czasu, bakterie mogą przenieść się z rączki, na główkę szczoteczki.

Czyszczenie szczoteczek elektrycznych

A jak czyścić szczoteczki elektryczne? Najlepiej tak samo, jak klasyczne. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ich przypadku najskuteczniejszą metodą, będą wspomniane promienie UV. Użycie wody, przy jednoczesnym włączeniu obrotów, najprawdopodobniej doprowadzi do pochlapania.

Podsumowując, metod czyszczenia szczoteczek do zębów (i kubków) jest naprawdę wiele. Tak naprawdę ich skuteczność jest porównywalna. To od użytkownika zależy, która z nich zostanie zastosowana.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szczoteczki do zębów

Share:
https://xann.pl/sitemap