Dom i Wnętrze

Domowe biuro – jak je urządzić

Praca z domu przestaje być luksusem, a staje się normą. Jednak wymaga odpowiednich warunków, aby nie tylko łatwo było nam się skupić, ale też, aby pracować ergonomicznie i zdrowo. Przeczytaj, jak urządzić miejsce do pracy w domu.

Cute hipster loft with little reindeer sculpture beside simple desk and chair. 3D rendering

Domowe biuro to wydzielona przestrzeń lub – gdy mamy taką możliwość – osobne, zamykane pomieszczenie, ale także odpowiednie meble, oświetlenie i wyposażenie.

Biuro w domu – gdy nie ma miejsca na osobny pokój

Nie każdy jest w stanie wygospodarować osobny gabinet, zwłaszcza że od dawna już powodzeniem cieszą się mieszkania typu studio, kawalerki i otwarte przestrzenie.

O czym pamiętać, gdy potrzebujemy zorganizować kącik do pracy z domu?

1. Ważne jest odpowiednie oświetlenie. Dzienne światło w ciągu chociaż kilku godzin to najzdrowsza opcja dla naszego wzroku, a także oszczędność na prądzie. Jeśli nie ma takiej możliwości, by umieścić domowe biuro przy oknie, zadbajmy o odpowiednie sztuczne światło: o barwie zbliżonej do słonecznego, skierowane na blat roboczy, ale przyda się także łagodne światło dopełniające, dzięki któremu oczu nie będą się męczyć.

2. Przestrzeń do pracy w domu nie powinna znajdować się w miejscu, które stanowi ciąg komunikacyjny. Jeśli inni domownicy są obecni w czasie naszej pracy, przechodząc będą nas rozpraszać, a także mogą znaleźć się przypadkiem w kadrze podczas połączenia wideo. Nawet jeśli mieszkamy sami, biurko w drodze z kuchni na kanapę rodzi ryzyko, że niechcący strącimy drogi sprzęt albo potkniemy się i coś na niego wylejemy. Szczególną ostrożność trzeba też zachować, jeżeli w domu są zwierzęta.

3. Warto odciąć się od pracy po jej skończeniu. Kiedy nie wychodzimy z budynku ani pomieszczenia, z pomocą przyjdzie zamykane biurko, szafa, w której schowamy blat z komputerem, a jeśli miejsce pracy mieści się we wnęce, opuszczana roleta, do drzwi przesuwne lub chociażby zasłona.

4. Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo. Jeśli pracujesz z domu na stałe lub regularnie, nie jest dobrym pomysłem robienie tego z kanapy albo kuchennej lady. Plecy i nadgarstki z pewnością podziękują ci za blat na odpowiedniej wysokości i solidny, ergonomiczny fotel. Pamiętaj, aby przed zakupem mebli przymierzyć się do nich – inne będą optymalne dla kogoś mającego 160, a inne dla mającego 190 cm wzrostu.

5. Nie zapomnij o kolorystyce i dodatkach. Sam wiesz, w jakim otoczeniu najłatwiej ci się skupić i masz najlepszy nastrój. Wybierz stonowane kolory, zwłaszcza jeśli chodzi o ścianę przed sobą. Żywe kolory i mocne wzory mogą na dłuższą metę męczyć, a nawet powodować ból głowy. Dobrze jest mieć w miejscu pracy żywe rośliny w doniczkach. Na ścianie oprócz tablicy z listą rzeczy do zrobienia możesz umieścić inspirujący plakat (sprawdź ofertę plakatów motywacyjnych FOTEKS), zdjęcie odprężającego krajobrazu albo portretu swoich bliskich.

6. Zadbaj o odrobinę ruchu. Możesz wypróbować rozwiązania takie jak poduszka jeżyk do balansowania, piłka do siedzenia czy krzesło, które umożliwia przyjmowanie różnych pozycji. Dzięki temu twoje ciało będzie mniej przeciążone niż po siedzeniu osiem godzin w jednej pozycji. Możesz też wygospodarować w pobliżu swojej domowej pracowni kącik do rozciągania czy innych kilkuminutowych ćwiczeń. W domu łatwiej o to niż w biurze, gdzie jesteśmy obserwowani przez współpracowników. A taka aktywna przerwa zmniejszy ryzyko dolegliwości bólowych i do tego potrafi dodać energii lepiej niż kawa.

Share:
https://motulinka.com/kp/sale/ Nowoczesny metalowy kwietnik stojący https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/