Dom i Wnętrze

Domy szkieletowe – co należy o nich wiedzieć?

Domy szkieletowe, nazywane również inaczej domami drewnianymi, w zagranicznych krajach należą do częstych konstrukcji budowlanych. W Polsce nie należą one do popularnych. Notuje się jednak rosnące zainteresowanie techniką szkieletową wywodzącą się m.in z regionu skandynawskiego. Warto poznać wszystkie najważniejsze informacje odnoszące się do tej metody.

Domy szkieletowe i materiał dobrej jakości

Domy szkieletowe muszą być zbudowane z najlepszej jakości drewna odpowiednio zabezpieczonego, aby dobrze spełniały swoje funkcje. Drewno w pierwszej kolejności przygotowane jest w zakładzie produkcyjnym skąd przewożone jest na plac budowy. Sam transport takich materiałów jest krótszy niż w przypadku domów murowanych, przez co koszt jego jest niższy. Według specjalistów czas montowania domu o powierzchni ok. 90m2 wynosi przy dobrej pogodzie ok. dwóch dni.Drewno zawsze musi być czterostronnie strugane i przy tym dobrze wysuszone. Do tego jego wilgotność musi wynosić ok 15%. Przy czym dopuszcza się tolerancję, która wynosi ok. 3%.

Drewniane domy pasywne

Domy szkieletowe mogą być uznane za pasywne, jeżeli spełniają odpowiednie wymogi. Zalicza się do nich chociażby większa ilość warstw termoizolacyjnych. Dodatkowo należy zamontować specjalną stolarkę otworową o niższym współczynniku przenikania ciepła U. Domy pasywne pozwalają w przyszłości na ogromne oszczędności, m.in. na rachunkach ogrzewania. Koszt ich postawienia może wydawać nam się duży. Nie zapominajmy jednak, że w przyszłości te pieniądze nam się zwrócą. 

Share:
https://xann.pl/sitemap