Motoryzacja

Karoseria w używanym samochodzie — sprawdź zanim kupisz.

Kupno auta to nie jest mała inwestycja, a więc należy się do zakupu dobrze przygotować. Należy dokładnie sprawdzić, czym zamierza się jeździć. Podstawowa rzecz, jaka może posłużyć do sprawdzenia, czy auta czasem nie uczestniczyło w wypadku lub, czy nie było naprawiane, to miernik lakieru.

Co to jest i do czego służy?

Miernik lakieru jest specjalnym urządzeniem, którego zadaniem jest wskazać, chociażby orientacyjne, jaka jest grubość lakieru na pojeździe. Nie jest to urządzenie bardzo skomplikowane i każdy powinien sobie z nim poradzić.

Jakie są rodzaje mierników?

Dzieli się je na dwa główne typy:

  • Dynamometryczny,
  • Elektroniczny

Czujnik lakieru dynamometryczny, to najprostszy miernik, który wykorzystuje do pomiarów magnes. Wyniki wskazywane są na skali wartości siły. Można go stosować tylko na elementach stalowych i jest w stanie wskazać tylko znaczne różnice w grubości lakieru, lecz nie poleca się go do dokładnych pomiarów, ponieważ po prostu nie jest w stanie ich wykonać. Jest idealny dla każdego, kto poszukuje prostego miernika, wyłącznie przy poszukiwaniach samochodu. Jego wielką zaletą jest cena, najtańszy miernik kosztuje już około 20 zł.

Karoseria w używanym samochodzie — sprawdź zanim kupisz.

Elektroniczny tester grubości lakieru to już trochę bardziej zaawansowane wyposażenie. Składa się on z elektronicznego wyświetlacza, który w zależności od miernika posiada różną dokładność, lecz pewne jest, że jest on o wiele dokładniejszy od dynamometrycznego miernika. Niektóre mierniki wyposażone są w kable, jeśli posiadają kulistą końcówkę, jest to najlepszy wybór. Dzięki temu pomiary można dokonać nawet w mniej dostępnych miejscach, a końcówka zapobiega dodatkowym drganiom dłoni, które mogą wpłynąć na wynik. Dodatkowym atutem jest to, że droższe mierniki mogą dokonywać pomiarów także na aluminium i tworzywach sztucznych. Cena tych mierników jest niestety trochę wyższa, dobry miernik można kupić od około 200 zł do nawet 1500 zł.

Warto jest jednak zainwestować pewną kwotę, aby być pewnym swojego zakupu. Dzięki temu uniknie się przykrych niespodzianek u mechanika, gdy oznajmi nam, że nasze auto uczestniczyło w jakiejś kolizji lub jest po poważnych przejściach.

Pamiętaj : Dobry miernik lakieru zapewni o bezpieczeństwie kupionego auta.

Miernik lakieru – Prodig – Tech

Share: