Zdrowie i Uroda

Kolagen – cudowny suplement

Kolagen to produkt na bazie białka występujący w wielu tkankach organizmu zwierząt, a jego budowa zależy od miejsca występowania oraz funkcji, jaką ma spełniać. Wyróżnia się 8 typów kolagenu, w tym typ I, który jest najbardziej powszechny w ludzkim organizmie: występuje w ścięgnach i tkance łącznej kości, tkance podskórnej oraz bliznach. Typ II występuje w chrząstkach stawowych.

Co to jest kolagen?

Kolagen stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego. Jest sprężysty, rozciągliwy i odporny na urazy mechaniczne. Stanowi coś w rodzaju sprężystego rusztowania, które łączy mięśnie z kośćmi, odpowiada za odpowiednie nawilżenie skóry, podtrzymuje i pomaga regenerować komórki.

Kolagen ma wiele zastosowań, od medycyny po żywność. Producenci suplementów na bazie kolagenu twierdzą, że ich produkty mogą poprawić stan skóry i paznokci, a także zapewnić zdrowe stawy.

Pigułki młodości

Nutrikosmetyki, dostępne w tabletkach, napojach czy proszku mają uporać się z poszarzałą cerą i zmarszczkami, oraz odbudować chrząstki w stawach. Już po 25 roku życia produkcja kolagenu w naszym organizmie spada, a proces ten przyspiesza palenie papierosów czy niewłaściwa dieta (więcej ciekawostek dotyczących zdrowia przeczytasz na stronie https://gabineturody.com.pl). Na pomoc spieszą nam producenci suplementów diety z kolagenem. Najczęściej stosuje się go w połączeniu z witaminą C (niezbędną do jego syntezy) i kwasem hialuronowym. Pierwsze efekty można zobaczyć po miesiącu stosowania, jednak na poprawę cery należy poczeka około 3 miesięcy. Najbardziej skuteczne są płyny, a więc hydrolizaty, których cząsteczki są na tyle małe, by organizm je maksymalnie wykorzystał, jak również układ trawienny potrzebuje mniej czasu i energii do ich przetworzenia i wchłonięcia do krwiobiegu

Odbudowa chrząstek to długotrwały proces. Obecny stan wiedzy poddaje w wątpliwość skuteczność stosowania suplementów z kolagenem dla odbudowy zniszczonych chrząstek czy łąkotek, choć mogą być one pomocne w chorobie zwyrodnieniowej stawów, powodując zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Bardzo duża cześć badań została przeprowadzona przez producentów kolagenu, przez co wyniki nie są obiektywne, a wyniki badań niezależnych w dużej mierze są sprzeczne. Do nas należy decyzja, czy stosować suplementy z kolagenem. Jeśli zdecydujemy się na to, warto zwrócić uwagę, jaki typ kolagenu występuje w danym suplemencie, w jakiej ilości i w połączeniu z którymi substancjami.

Share:
https://xann.pl/sitemap