Biznes

Mikrofaktoring – mały może więcej

Jednym z mitów powtarzanych w kontekście faktoringu jest to, że jest usługa adresowana do dużych graczy rynkowych. Nic bardziej mylnego! Mamy nadzieję, że dzisiejszy tekst pozwoli lepiej zrozumieć istotę faktoringu i jego szeroką grupę docelową.

Mechanizm działania faktoringu

Nim przejdziemy do konkretnych argumentów, przybliżmy nieco postać głównego bohatera tego wpisu. Faktoring to nic innego jak zamiana na gotówkę środków zamrożonych na fakturach, odbywająca się za pośrednictwem faktora. Sprzedawca (faktorant) dostarcza przedmiot zamówienia i wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności (np. 60 dni). Aby nie czekać na płatność przez dwa miesiące, podpisuje umowę z firmą faktoringową, do której przekazuje wystawiony dokument sprzedaży.

Faktor wypłaca faktorantowi w ciągu doby 80-90% kwoty z faktury, dzięki czemu sprzedawca ma do dyspozycji pieniądze na aktualne wydatki i inwestycje. Reszta środków, pomniejszona o prowizję, trafi na jego konto po tym, gdy płatnik wykona przelew za fakturę faktorowi. Dlaczego faktorowi? Ponieważ to firma faktoringowa stała się nowym wierzycielem płatnika wraz z wyrażeniem jego zgody na cesję wierzytelności oraz podpisaniem umowy między faktorem i faktorantem..

Z myślą o sektorze MŚP

Z faktoringu z powodzeniem mogą korzystać mikrofirmy i osoby samozatrudnione. Wielkość przedsiębiorstwa jest w tym przypadku drugorzędna. Dla faktora liczy się przede wszystkim wypłacalność płatnika i jego dotychczasowe relacje ze sprzedawcą. Dodajmy, że na decyzję o podpisaniu umowy faktoringowej nie ma też wpływu staż rynkowy. To duża zmiana względem tego, co oferują kredytodawcy. Wielu z nich już na starcie skreśla start-upy i młode firmy.

Z kolei z możliwości faktoringu z powodzeniem mogą korzystać najmniejsze podmioty, które dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem, a także firmy, którym banki odmówiły udzielenia kredytu. Co ważne, weryfikacja w faktoringu jest krótsza i uproszczona względem procedur kredytowych. W tym przypadku pieniądze na koncie faktoranta mogą być dostępne już w ciągu doby.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – Mikrofaktoring – mały może więcej – Zapraszamy!

Share: