Ciekawe

Oświetlenie do domu – jakie wybrać?

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie to podstawa udanej aranżacji wnętrz. To bardzo ważna kwestia, światło nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale potrafi podkreślić styl i charakter nieruchomości. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo duży wybór oświetlenia do domu.

Oświetlenie kuchenne

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, które jest jednocześnie najbardziej wymagające pod względem oświetleniowym. Ponieważ w kuchni przygotowujemy posiłki, potrzebnych jest kilka źródeł światła, przede wszystkim trzeba doświetlić blat kuchenny oraz stół. Jeżeli kuchnia jest duża, warto zdecydować się na dwa punkty oświetlenia górnego oraz klasyczne kinkiety. Nie trzeba ograniczać się do nudnych, prostych żyrandoli, można zdecydować się na model bardziej fantazyjny, który będzie się wyróżniał, to doda aranżacji charakteru. Bardzo często montuje się również światło pod szafkami, to dość istotny element wyposażenia kuchni, dzięki niemu przygotowywanie posiłków będzie bardziej komfortowe i bezpieczne. Nie można zapomnieć również o odpowiednim doświetleniu zlewozmywaka, można wykorzystać do tego na przykład halogeny. Innym rozwiązaniem są lampy LED, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na energooszczędność oraz możliwość równomiernego rozprowadzenia.

Oświetlenie salonu

Salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, dlatego powinniśmy umieścić w nim kilka źródeł światła. Oprócz lampy głównej, która przyda się podczas zabawy z dziećmi, czy przyjmowania gości, warto zamontować również stylowe kinkiety, którymi można doświetlić obrazy powieszone na ścianie, czy zakamarki, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Lampa kinkiet daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, sprawdzi się w każdym domu niezależnie od aranżacji. Na rynku dostępne są klasyczne kinkiety o prostych, geometrycznych kształtach, znajdziemy też lampy kinkiet w bardziej ekskluzywnych, ekstrawaganckim wydaniu, które dopełnią nowoczesne aranżacje wnętrz. Tego typu oświetlenie doskonale prezentuje się zarówno w salonie, jak i sypialni, dzięki niemu można stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Oprócz stylowych kinkietów, warto pomyśleć również o zakupie lampy podłogowej oraz stołowej, które umożliwiają nam czytanie po zmroku, czy oglądanie telewizji.

Oświetlenie do sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy, dlatego nie trzeba stosować w tym pomieszczeniu lampy górnej, wystarczy zastosować stylowe kinkiety, one są funkcjonalne, dają delikatne, rozproszone światło, które nie będzie oślepiać. Lampami kinkiet warto zainteresować się również ze względu na ich charakter dekoracyjny.

Oświetlenie do łazienki

Wybór oświetlenia do łazienki jest stosunkowo prosty – potrzebna będzie lampa górna oraz dobre doświetlenie lustra. W niektórych nowoczesnych aranżacjach pojawia się również lampa kinkiet, którą można wykorzystać do zbudowania odpowiedniego nastroju podczas długiej kąpieli oraz oświetlenie nad kabiną prysznicową. Podczas planowania oświetlenia łazienkowego warto pomyśleć też o podświetleniu sufitu oraz szafek, taka kompozycja wygląda bardzo efektownie.

Share: