Technologia

Pompy membranowe – zastosowanie i działanie pomp membranowych

Pompy membranowe są jednym z tych urządzeń, które doskonale pokazują kierunek rozwoju podejmowany przez inżynierów i projektantów. W przypadku pomp membranowych wyeliminowane zostały wady innych rozwiązań. O jakich wadach mowa i gdzie znajdują obecnie zastosowanie pompy membranowe? W jaki sposób działa pompa membranowa?

Przed wszystkim szczelność!

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że w przypadku innych rodzajów pomp był zasadniczy problem z utrzymaniem szczelności. Zastosowanie tłoka było rozwiązaniem działającym i efektywnym w wynikach (wydajność pompy), ale jednocześnie było jej najsłabszym elementem, który dość szybko przepuszczał ciecz do wnętrza pompy, co skutkowało jej uszkodzeniem. Pompa membranowa poprzez eliminację tłoka i zastąpienie go specjalnie przygotowaną membraną zapewnia szczelność pracy i brak jakichkolwiek przecieków – pompy membranowe znacznie rzadziej ulegają tym samym uszkodzeniom i awariom.

Działanie pompy membranowej

Jak jednak działa pompa membranowa? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane urządzenie – membrana poruszana dźwignią wpływa na działanie dwóch zaworów, tj. zaworu ssawnego i tłocznego. W momencie ruchu membrany w górę, otworzony zostaje zawór ssący i ciecz trafia do wnętrza pompy. Gdy membrana porusza się w dół, następuje zamknięcie zaworu ssawnego i otworzenie zaworu tłocznego. W najprostszych wersjach pompy membranowej mamy do czynienia z napędem ręcznym, jednak na rynku największą popularnością cieszą się oczywiście pompy napędzane elektrycznie.

Gdzie się je stosuje?

Pompy membranowe są dzisiaj najpopularniejszymi pompami stosowanymi w praktyce. Wynika to przede wszystkim z ich dużej niezawodności. Elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniu jest oczywiście membrana, jednak jest to część zamienna, którą z powodzeniem i niskim nakładem pracy można wymienić. Pompy membranowe dedykowane były jednak dla przemysłu, gdzie miały radzić sobie z cieczami toksycznymi lub zanieczyszczonymi (takimi cieczami są między innymi również ścieki).

Więcej informacji na temat pomp membranowych znajdziesz na stronie http://pompymembranowe.co.pl/.

Share: