Technologia

Pompy przemysłowe i ich rodzaje

Pompy przemysłowe są urządzeniami, które służą do wytworzenia różnicy ciśnień między wlotem (częścią ssawną), a wylotem (część tłoczna). Dobierane są w zależności od potrzeb. Pod uwagę należy wziąć trzy parametry. Pierwszy z nich to wydajność, wyrażana w metrach sześciennych cieczy przepompowywanej na sekundę. Kolejny to maksymalne ciśnienie, podawane w metrach słupa wody bądź paskalach. Ostatnim parametrem, jaki bierze się pod uwagę jest moc, obliczana jako iloczyn wysokości podnoszenia i wydajności.

 

Pompy i ich rodzaje

W zależności od zastosowania rozróżnianych jest przynajmniej kilkadziesiąt rodzajów pomp przemysłowych. Poniżej przedstawiona zostanie krótka charakterystyka wybranych z nich.

Pompa zębata zapewnia pompowanie cieczy w każdym kierunku, a także posiada nieskomplikowaną budowę, dzięki czemu spektrum zastosowań jest bardzo szerokie – od przemysłu petrochemicznego po farmaceutyczny. Śrubowe i dwuśrubowe umożliwiają tłoczenie cieszy o dużej gęstości oraz takich, w których znajdują się ciała stałe. Dzięki nim można dokonać precyzyjnego dozowania, a ich wydajność jest niezależna od ciśnienia tłoczenia.

Pompy przemysłowe wyporowe są stosowane już od kilku dziesięcioleci. Posiadają mocną konstrukcję, którą jednocześnie można w łatwy sposób wyczyścić. Umożliwiają wysokie ciśnienie tłoczenia (w niektórych modelach nawet do 34 barów), a także pracę w wysokich temperaturach. Wykorzystywane są głównie w przemyśle spożywczym.

Pompy rotacyjne, stosowane m.in. w oczyszczalniach ścieków, nie posiadają zaworów, mają odwracalny kierunek przepływu i mogą być stosowane do pompowania cieczy zarówno rzadkich, jak i gęstych. W tzw. pompach odśrodkowych z kolei ciecz przepływa głównie przez obudowę, nie stykając się przy tym z wirnikiem, co sprawia, że bez większych problemów transportować można delikatne części stałe, w tym np. groszek bądź fasolę. Stosowany może być także w przemyśle papierniczym.

W przemyśle chemicznym sprawdzą się pompy tłokowe, można je bowiem stosować przy żrących płynach (np. kwasach), a także cieczach o bardzo wysokiej temperaturze. Posiadają długie cylindry, przez co ich kształt jest podłużny.

Napędzane sprężonym powietrzem pompy membranowe posiadają kilka niewątpliwych zalet, w przypadku zablokowania instalacji nie ulegają uszkodzeniu i wyposażone są w napęd pneumatyczny. Jedna membrana wykonuje posuw i jednocześnie ciągnie w swoją stronę drugą, która z kolei zasysa ciecz.

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazują, że pompy wykorzystywane mogą być w niemal wszystkich rodzajach przemysłów, od spożywczego po chemiczny. W zależności od rodzaju, pompy różnią się materiałami, z których zostały wykonane, a także rozmiarem i, rzecz jasna, ceną. Więcej informacji oraz ofertę znajdziesz na stronie http://fachowiec.opole.pl/pompy-przemyslowe.html.

Share:
https://bibliotecalibre.org/okna-z-montazem-jak-zadbac-o-prawidlowe-ich-osadzenie/ https://mebledzieciece.info.pl/inspiracje-na-elegancki-pokoj-dla-dziecka/ https://eltying.com.pl/najwieksze-zalety-okien-panoramicznych/