Technologia

Temperatura kolorów

Temperatura kolorów

Kiedyś gdy kupowano oświetlenie, nie zwracano większej uwagi na jego barwę, zainteresowanie skierowane było w stronę mocy żarówki. W dzisiejszych czasach znacznie bardziej zwraca się uwagę na to, jaka jest barwa naszego światła. O co właściwie w tym chodzi?

Światło ciepłe i zimne

Udając się na zakupy do sklepu elektrycznego, można zauważyć, że identyczne źródła światła podzielone są najczęściej na co najmniej 2 typy: źródła światła generujące światło zimne i źródła światła generujące światło ciepłe. Przy czym, różnica nie polega na tym, jak nagrzewa się nasze źródło światła w czasie pracy, a na tym jaką barwę generuje.

Mówimy tu bowiem o tak zwanej temperaturze barwowej, której dokładna definicja jest dość skomplikowana i tutaj zdecydowanie niepotrzebna. Istotne jest, by rozróżniać przytulne, żółtawe światło ciepłe, od niebieskiego światła chłodnego (nazywane także światłem białym). Człowiek jest naturalnie przyzwyczajony do tego, że temperatura ciepła, charakterystyczna dla wieczorów i ranków, to temperatura odpoczynku, więc wykorzystywanie jej np. w miejscu pracy nie jest wskazane. Idealnie nadaje się do sypialni, salonu. Jednak kolor światła wynika także w dużej mierze ze sposobu aranżacji wnętrza i jego kolorystyki, więc generalnie nie ma ściśle określonym ram.

Żarówki LED

Żarówki to nie tylko kolor światła, ale także trwałość i jakość światła, dlatego należy znaleźć sklep, który zaproponuje nam najlepszą ofertę. Bogatą ofertę żarówek znajdziecie w sklepie Elektryczny.pl – każdy znajdzie rozwiązanie, idealne dla swojego wnętrza.

 

Share: