Dom i Wnętrze

Wybieramy okna do mieszkania – jakimi kryteriami się kierować?

Wybieramy okna do mieszkania – jakimi kryteriami się kierować?

Szukając odpowiedniej stolarki okiennej nierzadko kierujemy się wyłącznie ceną danego produktu – nie zwracamy uwagi na to, z jakich materiałów jest wykonany oraz czy będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Obecnie w sklepach producentów znajdziemy setki ciekawych ofert, różniących się od siebie materiałami wykonania, jak również cenami czy poziomem zabezpieczeń. Jakie okna będą najlepsze?

Z czego tworzone są obecnie okna? Drewno, PCV, aluminium

Obecnie stolarka okienna wykonywana jest z trwałych i odpornych na ścieranie materiałów: PCV, aluminium, odpowiednio konserwowane drewno. Tworzone są z nich okna PCV, okna drewniano-aluminiowe. W zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela możemy również wybierać w rodzajach dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, oferowanych przez producentów. Jeszcze 20-30 lat temu okna tworzono z prostych desek meblowych – nie były one zabezpieczane lakierami czy środkami konserwującymi. Z tego też powodu bardzo szybko rozwarstwiały się, co prowadziło do wpadania chłodnych podmuchów wiatru do pomieszczeń. Również uszczelki przeszły wiele zmian – dawniej po prostu tworzone z gumy, dzisiaj jest to guma z licznymi domieszkami. Urozmaicenie tego tworzywa sprawiło, że uszczelka stała się odporniejsza na uszkodzenia, działanie wilgoci, wnikanie brudu, sztywnienie. Warto zwrócić uwagę na takie detale – będą one doskonałą gwarancją żywotności okien.

Kiedy zależy nam na nowoczesnych rozwiązaniach…

Coraz większa ilość klientów pyta o okna pasywne – jest to technologia pozwalająca na zatrzymanie większej ilości ciepła w domu i jednoczesną izolację przed chłodem z zewnątrz. Tak doskonała termoizolacja otrzymywana jest poprzez zastosowanie 3 lub więcej szyb, aby mieć jednak pewność koniecznie powinniśmy zapoznać się z parametrem Uw – każdy producent podaje go w swoich katalogach. Jeśli Uw jest niższe niż 0,8 W/m²K, mamy do czynienia z produktem pasywnym.

 

Share: